Your browser isn’t supported any more. Update it to seek out the finest YouTube encounter and our most present-day features. Learn more
W tym czasie lekarz będzie w stanie zobaczyć dno oka i przekrój poszczególnych componentów. Całkowity czas trwania takiego badania to zazwyczaj kilkanaście minut.
Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.
Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś zarezerwować na optyczną koherentną tomografię oka? Samo badanie trwa około kilku minut i nie musisz się do niego przygotowywać, jednak prawdopodobnie spędzisz w gabinecie specjalisty od fifteen do 30 minut, gdyż zwykle przy okazji OCT wykona również inne metody diagnostyczne.
Niekiedy lekarz podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Z tego względu po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Przybądź więc do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.
To pozwala na identyfikację wszelkich patologicznych zmian w oku, umożliwiając wczesne wykrywanie stanów chorobowych i monitorowanie put upępów leczenia.
dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki 29 sierpnia 2022 0 Remark Coraz częściej lekarze okuliści zalecają pacjentom wykonanie badania OCT. W poniższym artykule chciałbym wyjaśnić jak przebiega badanie OCT, do czego służy oraz w jakich wskazaniach najczęściej jest wykonywane.
Objawy te ustępują po kilku godzinach, do tego czasu jednak czytanie i wykonywanie innych czynności wymagających precyzji widzenia jest znacznie utrudnione, a w wielu wypadkach wręcz niemożliwe. Ze względów bezpieczeństwa pacjenci powinni więc udać się na badanie OCT z osobą towarzyszącą.
Badanie OCT opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, pochodzącej z diod LED. Specjalista jest w stanie ocenić obraz odbicia światła od warstw siatkówki, co umożliwia bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych w różnych strukturach oka.
W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka pacjent proszony jest o kierowanie wzroku w różnych kierunkach i okresowe powstrzymanie się od mrugania. Natychmiast po zakończeniu badania otrzymuje jego wynik wraz z check here opisem.
Badanie okulistyczne OCT jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą skaning optyczny. Na około 15-20 minut przed badaniem oczy pacjenta zostają zakropione kroplami rozszerzającymi źrenice, co ułatwia lekarzowi okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Podczas OCT pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce.
W celu rozpoczęcia badania pacjent sadzany jest naprzeciwko aparatu diagnostycznego i proszony o oparcie głowy na specjalnej podpórce oraz zaniechanie wykonywania jakichkolwiek ruchów. Następnie przeprowadzający diagnostykę lekarz okulista obserwuje na ekranie dno oka i rejestruje przekrój wybranych elementów. Badanie OCT trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu pacjent w niedługim czasie może wrócić do normalnego funkcjonowania.
Poza tym, że jest to zupełnie nieinwazyjne badanie – co ma duże znaczenia dla pacjenta – z medycznego punktu widzenia pozwala na:
Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.